Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Pondělí 06. dubna 2020 (13:43 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Beran
Vendula - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Princ

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Milé Horácko...

... rodný kraji. Denně se naše oko stáčí k líbezné krajině. Krajině zvlněné vrchy kopců, střídajícími se s údolími. Protkané stříbrnými potoky, říčkami, perlivými studánkami i zádumčivými rybníky. Lesy, lesíky, remízky. Břízy a jeřáby kolem cest. Cestičky prošlapané loučkami, obklopené polním kvítím. Nadechneš se - celá krajina omamně voní. Pravda, pole a políčka dávají pravidelnou úrodu drsného, těžkého kamení. V potu tváře dobývali Horáci své živobytí. Dřina, dřina, dřina. Práce nebyla radostí, ale nutností.

Náš kraj hluboce působil i na povahu člověka. Zádumčivé tiché lesy. Ne často se smály se slunkem, zahučely bouří. Pobyt v lesích dával člověku klid duševní, tělesný, klid v jeho jednání a konání. Trpělivost, odevzdanost. Snaha pomoci všemu živému - aby rostlo a žilo. V drsném kraji bývalo všemu u srdce teplo. Hřál tam CIT. VROUCNOST. Jimi byly propleteny též krásné lyrické písně, prosté kroje. A tance? Takové, jako byl krok upracovaného Horáka - spíše "při zemi".

Pro nás dnešní - ohlédnutí? Vzpomínka? Pocit domova, bezpečí, vděčnosti? Či vše spojené s volbou způsobu života? Nadšení pro krásu, zapálení, pracovitost, cílevědomost, vytrvalost. Všechny tyto vlastnosti nechybějí vedoucím a členům folklorních souborů Horácka. Zaslouží si za to poděkování, uznání a hlubokou úctu. Stejně tak jako bývalí členové Horáckého folklorního sdružení, zejména předseda Míla Brtník. Ten stál přes deseti lety také u zrody tohoto sdružení. Horácko je už neodmyslitelně spjato s jeho jménem a je právem nazýván "tátou horáckého folkloru".

Zástupci většiny horáckých souborů se sešli při školené vedené Zdenou Jelínkovou v listopadu minulého roku na valné hromadě v Bystřici nad Pernštejnem. Mezi hosty byl přivítán i předseda Folklorního sdružení ČR Zdeněk Pšenica.

Odstupující výbor Horáckého folklorního sdružení předložil hodnocení činnosti za uplynulá období. Velkým přínosem pro členské soubory byla taneční, materiálová a choreografická školení se Z. Jelínkovou a V. Svobodovou. Dále instruktáže lektorského sboru vedeného Ing. M. Brtníkem, M. Brtníkem st. a V. Svobodovou přímo v souborech. Naše regionální folklorní sdružení se již léta významně podílelo na přípravách a realizaci folklorních festivalů v Telči a ve Světlé nad Sázavou. Podporuje dlouhodobě letní soustředění spojených dětských horáckých souborů. Organizuje regionální přehlídky dětských souborů, soutěže zpěváčků a přehlídky Prameny. Podílí se na dvouletém celostátním kurzu Škola lidového tance.

Valná hromada zvolila nový výbor Horáckého folklorního sdružení v tomto složení: Mgr. E. Pejchalová (předsedkyně, Světlá nad Sázavou), M. Brtník (místopředseda, Jihlava), J. Novák (místopředseda a jednatel, Telč), V. Hromádková (hospodářka, Jihlava), Ing. E. Bačovská (člen, Bystřice nad Pernštejnem), Ing. M. Brtník (člen, Luka nad Jihlavou) a Mgr. J. Rosecká (členka, Žďár nad Sázavou). Funkce revizorů zastávají I. Urbanová (Jihlava) a Ing. B. Hrubeš (Pelhřimov).

Co přát tomuto kolektivu? Aby se mu dobře spolupracovalo. Aby dokázal zdárně kráčet ve šlépějích předchůdců. Aby dokázal naslouchat horáckým kolektivům. A co se týče snů - aby se podařilo někdy vydat zpěvník horáckých písniček ze sbírek M. Brtníka! Horácko i on by si to zasloužili.

Eva Pejchalová

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 08.03.2001
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.
Velký pátek deštivý - dělá rok žíznivý.
Velký pátek vláha - úrodu zmáhá.
Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.
 
6.4.885: Úmrtí arcibiskupa Metoděje v době narůstajících sporů mezi stoupenci latincké a slovanské liturgie.
6.4.2001: Byl zahájen sjezd ČSSSD v Praze. Předsedou strany zvolen Vladimír Špdla , místopředsedy Stanislav Gross, Karel Kobes, Zdeněk Škromach, Petr Lachnit a Marie Součková. Miloš Zeman zůstal premiérem.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz