|
[Archeologická památková rezervace] Počet záznamů: 10 - Archeologická památková rezervace Bílina, Bílina (Okres Teplice)
- Archeologická památková rezervace Břeclav - Pohansko, Břeclav (Okres Břeclav)
- Archeologická památková rezervace České Lhotice, České Lhotice (Okres Chrudim)
- Archeologická památková rezervace Levý Hradec, Roztoky (Okres Praha - západ)
- Archeologická památková rezervace Libodřický mohylník, Libodřice (Okres Kolín)
- Archeologická památková rezervace Slavníkovská Libice, Libice nad Cidlinou (Okres Nymburk)
- Archeologická památková rezervace Staré Zámky u Líšně, Brno (Okres Brno - město)
- Archeologická památková rezervace Tašovice, Karlovy Vary (Okres Karlovy Vary)
- Archeologická památková rezervace Třísov, Holubov (Okres Český Krumlov)
- Štramberk, Šipka, archeologická památková rezervace, Štramberk (Okres Nový Jičín)
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Když před Jiřím rosa, to pžed Michalem mráz. Když mrazy časně před svatým Michalem přicházejí, tedy se po svatém Matěji zdlouha vracejí. Kolik dní před svatým Michalem jíní a mrzne, tolik dní po Filipu a Jakubu budou jíní a mrazíky. Padají-li před svatým Michalem žaludy, nastane tuhá zima. Jestli noc před Michalem jasná jest, tedy má veliká zima následovat. Je-li noc před svatým Michalem jasná, bude velká zima; prší-li, bude levná zima. Je-li o Michalu jasná noc, zvěstuje to zimy moc; je-li mlhavá a vlhká, nebudou chladna velká. Je-li svatý Michal jasný a krásný, bude tak ještě po čtyři neděle. Jasný den na Michala - urodí se obilí a dobrý masopust. Fučí-li na svatého Michala vítr od východu nebo severu, bude tuhá zima.
|
|
září 892: Arnulfovo poselství k bulharskému knížeti Vladimírovi se žádostí o zákaz vývozu soli z bulharských dolů v Sedmihradsku do velkomoravské říše. září 1004: Po vyhnání Poláků Jaromír prohlášen českým knížetem. září 1012: Jindřich II. udělil v Merseburku Čechy v léno Oldřichovi, který byl již několik měsíců skutečným vládcem země. září 1042: Vpád Jindřichova vojska do uherského království; na jeho úspěchu měl hlavní podíl český oddíl vedený Břetislavem. září 1105: Údělný olomoucký kníže Svatopluk se pokusil dobýt Pražský hrada a získat knížecí trůn. září 1173: Císař Fridrich Barbarossa na jednání v Hermdorfu zrušil Bedřichovo jmenovánía českým panovníkem ustanovil syna Soběslava I. Oldřicha. září 1182: Bedřich se stal českým knížetem.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|