Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY VSTUPENKY TÝDEN ZÍTRA DNES KALENDÁŘ PRODEJNY NÁPOVĚDA REKLAMA ZPRÁVY ENCYKLOPEDIE
Návrat na hlavní stranu
Čtvrtek 16. července 2020 (04:32 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Rak
Luboš - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Aron

Fulltext
NÁŠ TIP: Nastavte si Kalendář jako výchozí domovskou stránku.

 

Dětský folklorní soubor Světlovánek (stránka MÚ Bojkovice)

Dětský národopisný soubor Světlovánek vznikl na podzim roku 1976 - tehdy především jako přípravka folklórního souboru Světlovan (zal. v roce 1953). Tehdejší vedoucí souboru paní učitelka Ladislava Pavlíková spolu s Boženou Minaříkovou začaly pracovat s dětmi 1. a 2. tříd ZŠ. Pro děti byly pořízeny komenské kroje a obuv - krpce. Celou řadu krojových součástí pořídili rodiče sami - výšivky, stuhy, šátky.

V současné době navštěvuje Světlovánek kolem 60 dětí ve věku 6 - 15 let, soubor pracuje pod vedením Jitky Maštalířové a Marie Maňasové.
Od počátku devadesátých let (po obnovení činnosti) Světlovánek doprovází dětská cimbálová muzika při ZUŠ Bojkovice, založená a vedená Jaromírem Daňkem.
Tak jako se mění a odrůstá taneční základna Světlovánku, dochází i k obměně v doprovázející muzice.

Světlovánek vystupuje nejen v Bojkovicích a jejich blízkém okolí - tradiční "Stavění mája", mikulášské či vánoční vystoupení, také se pravidelně účastní okresní přehlídky dětských národopisných souborů v Uherském Hradiště a přehlídek v Uherském Brodě. V letech 1999 a 2004 vystupoval na mezinárodním dětském folklórním festivalu Kunovské léto, zúčastnil se tradičních Kopaničářských slavností na Starém Hrozenkově. V letech 1997, 2000 a 2003 se účastnil Jízdy králů ve Vlčnově. V roce 2003 jsme se zúčastnili festivalu Stretnutie priateľov v družební obci Trenčianská Turná a od té doby pokračuje vzájemné setkávání našich dětí a dětí souboru Štvorlístok z Trenčianské Turné.

Od roku 2003 působí soubor Světlovánek jako samostatné občanské sdružení, v roce 2004 se stal členem Folklórního sdružení České republiky.

Světlovánek má ve svém programu pásma dětských her, tance a písně moravských Kopanic, Strání, Luhačovického Zálesí a Uherskobrodska.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Světlovánek
PaeDr. Marie Maňasová
Domky 484
687 71 Bojkovice
Česko (CZ)
tel: (+420) 60 333 1919
(+420) 572 642 079
fax: (+420) 572 642 078

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Svetlovanek.net

AKTUALIZACE: Petra Stojaspalová (MÚ Bojkovice) org. 56, 09.06.2005 v 07:17 hodin
Copyright 1998-2020 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Když dne ubývá, horka přibývá.
Červenec nese parna, krupobití a medovice, jesti hojný na bouřky a vichřice.
Červenec a srpen jsou nejteplejšími měsíci v roce.
Co červenec neuvaří - srpen nedopeče.
Co červenec neupeče, to již srpnu neuteče.
Slunce peče - déšť poteče.
Na mokrý červenec následuje bouře a krupobití.
Jaký červenec, takový leden.
V červenci do košile rozdělej se, a vprosinci po uši oděj se!
Když červenec pěkně hřeje, o vánocích se zima zaskvěje.
 
16.7.2001: Zemřela německá podnikatelka Beate Uhseová, uznávaná královna "říše erotiky" a majitelka stejnojmenné firmy Beate Uhse provozující mj. sey shopy a pornokina.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz